Blockchain – technologie, která změní do 5 let rychlost peněžních transakcí

Svět se mění, akorát to nám a Begbiemu nikdo neřekl…

Před pár lety se objevila digitální měna Bitcoin, která měla ambici nahradit oficiální měny a svět stále spekuluje nad jejím využitím. Vytvořila se např. komunita fanoušků, kteří digitální měny využívají a experti porovnávají výhody a rizika, které tato možnost přináší. Vlády jednotlivých zemí se bojí, co se stane s daněmi, až půjdou transakce mimo oficiální měnu. Rusko např. v roce 2014 Bitcoin zakázalo. Budou vznikat a vznikají další virtuální měny, tohle se nadá zastavit.

WTF is Blockchain?

Nejprve si ukažme, jak dneska funguje elektronický převod peněz. Marfuša a Nastěnka mají na svém účtu uloženy své peníze. Obě mohou sledovat, kolik utrácí za buráky, Netflix apod. Nebo třeba, jak velká jim přijde jejich těžce vydřená výplata. To stejné může sledovat i jejich banka. Avšak Marfuša, ani její banka nemůžou vidět, jak si s penězi stojí Nastěnka a naopak.

Jednoho dne se Marfuša rozhodne koupit nové saně a ty staré prodá Nastěnce. Ta jí za saně bude muset zaplatit dost peněz. V tom případě musí jít transakce přes prostředníky Banky. Banka musí ověřit, že Nastěnka má na účtu dostatek peněz, a že skutečně došlo k jejich převodu. A protože má každá z nich jinou banku (Marfuša má i svého osobního bankéře), transakce musí navíc projít přes clearingové centrum Babajaga, které transakci zúčtuje.

Picture systému.PNG

Díky blockchainu se dá celá tato operace výrazně zjednodušit, protože existuje pouze jeden systém. V něm se zaznamenává celý vnitřní koloběh peněz. Jsou zde tedy uloženy úplně všechny transakce všech subjektů, takže je možné snadno zkontrolovat, že Nastěnka má dost peněz, a že je posílá Marfuše. Nikdo tedy už nepotřebuje ani banky, a ani zúčtovací centra. Stačí jenom aplikace, kterou pak Nastěnka pošle Marfuše peníze.

 Jaké bude mít tedy blockchain dopady?

Ať už se tedy jedná o tradiční platby nebo i platby kartou, je dnes k transakci potřeba několik prostředníků, kteří všechny finanční operace evidují a kontrolují. To všechno ale stojí čas i peníze. Jedním z nejvýznamnějších dopadů využívání blockchainu je tedy úspora nákladů kvůli zjednodušení procesu plateb a zvýšení rychlosti. Další vlastností blockchainu je také bezpečnost plateb. Jelikož blockchain zaznamenává všechny platby, a jak na sebe navazují. Proto není možné do systému poslat falešnou transakci, protože nebude do koloběhu zapadat. Díky transparentnosti, efektivitě a bezpečnosti je pravděpodobné, že během pár let tato technologie nahradí tradiční způsob plateb.

Zajímá vás, která banka vyhrála tento rok cenu za využití blochchain při převod EUR?

Napište nám.

Dobrou noc.

4 thoughts on “Blockchain – technologie, která změní do 5 let rychlost peněžních transakcí

  1. Tak, ako je blockchain popísaný, to znie dosť nebezpečne. V skutočnosti to je bezpečné a vie byť aj anonymné. 🙂
    Ono, keď sa nad tým zamyslím, keď je bitcoinový blockchain systém len jeden, je to ako by mali obe rovnakú banku. V tom prípade je prevod tiež otázkou minút a náklady sú minimálne. Naopak, prevod z €€€ na bitcoin alebo bitcoin na $$$ trvá dlhšie a nie je zadarmo. Teda ak nechceš držať peniaze v bitcoinoch, tak nakúpiť bitcoiny, zaplatiť nimi a na druhej strane ich zasa zmeniť na CASH nebude kratšie a lacnejšie. Či?

    • V tom máte určitě pravdu.
      V článku rozebíraná technologie však není nutně vázaná na měnu Bitcoin. Ano, v případě Bitcoin to je tak, jak říkáte. Kdyby banky ve svých systémech nevyužívaly měnu Bitcoin, ale pouze tuto technologii, proces by se zefektivnil a zrychlil. Děkuji za Váš komentář.

Leave a Reply