Jedou české banky ve svých aplikacích na MAX?

Nejedou, jsou o dost pozadu oproti jiným bankám ve světě. Příběh MAX indexu tady začíná …

V roce 2015 jsme v Byzkids začali sbírat TOP inovace ze světa a vytvořili databázi inovativních konceptů pro banky, telco a retailové řetězce. Jelikož mobilní aplikace se stala strategickým kanálem pro naše klienty, zaměřili jsme na sledování a sběr trendů v apkách ve světě. Nejsložitější apky jsou obecně ty bankovní, a tak nás zajímalo, jak si stojí české bankovní aplikace oproti sobě a světovým konkurentům. Vytvořili jsme proto MAX index – Mobile Application eXperience index. V roce 2016 jsme pilotovali první verzi MAX indexu V1 s vybranými bankami na českém a slovenském trhu a pro rok 2017 na základě feedbacku a nových trendů jsme vytvořili aktuální MAX index V2.

Cílem MAX indexu je identifikovat nejlepší apku na trhu. Co to ale znamená? Apka musí spojit dva pohledy – pohled zákazníka, který chce jednoduchou a zábavnou apku a pohled banky, která chce dosáhnout svých strategických cílů – akvizice, usage, retence, profitabilita. MAX index  je unikátní v tom, že spojuje oba pohledy a zároveň porovnává konkrétní aplikaci s best practice ze světa (tu najdou naši analytici, kteří mají obrovské dioptrie a prohledávají aplikace a weby dnem i nocí a hledají novinky v oblasti apek).

MAX index 2017 hodnotí apky v 38 kritériích v následujících oblastech:

  • akvizice – schopnost dostat do apky dostatečný počet klientů,
  • usage – schopnost zajistit aktivitu klientů v apce,
  • retence – schopnost udržet klienty v apce,
  • profitabilita – schopnost zvýšit výnosy na klienta pomoci apky.

V každém kritérii měří index výkonnost konkrétní apky relativně oproti nejlepšímu a nejhoršímu dostupnému řešení. 100 % vždy představuje světová best practice (např. platba na 5 kroků) a 0 % představuje nejhorší app na trhu (např. platba na 30 kroků).

Na našem blogu budeme postupně ukazovat, jak si vedou české aplikace v jednotlivých oblastech. Dnes se podíváme na celkový index, který odráží situaci na českém trhu.

První místo v MAX indexu 2017 obsadila MONETA Money Bank s její novou bankovní apkou a celkovým hodnocením 50 %. Průměr trhu je 35 % – české apky značně zaostávají za bankami v zahraničí. Poslední na trhu je Raiffeisenbank s hodnocením 21 % ze 100 % možných.

MAX index ČR trhu

V příštím postu se zaměříme na Akvizici, tedy schopnost přesvědčit a dostat do aplikace dostatečný počet klientů.  Ukážeme, která apka je nejlepší v oblasti Akvizice na českém trhu a vysvětlíme, proč české bankovní apky pořád mají málo klientů. Nebo sami tušíte proč?

2 thoughts on “Jedou české banky ve svých aplikacích na MAX?

  1. Nechápu, mám RB, ČSOB, mBank a Fio (v zahraničí ještě Volksbank Lobau-Zittau a Bank of America). Z těch je mobilní aplikace RB s velkým přehledem nejpoužitelnější a nejsrozumitelnější…

    • Dobry den, urcite muzete mit dobrou zkusenost s apkou RB. Faktem je, ze tak jak je postavena, je uz zastarala a neodpovida novym trendum. V nasledujicich dnech ukazeme z indexu vice a bude zrejme, jak jsem dosli k soucasnym vysledkum. Diky za komentar!

Leave a Reply