Jak inovační mrcha z Německa vyspěla a mění firmy k lepšímu

Před pár lety jsme dostali od klienta požadavek na inovační apku s jediným zadáním jednoduchost s cílem maximalizovat počet uživatelů. Vytvořili jsme aplikaci s názvem Ingrid (INnovation GRID), který pro mnohé evokoval německou mrchu v kožený uniformě s inovační obsesí. Byla jednoduchá – uměla jen sbírat a prioritizovat nápady a tím byla sexy…. Časem ale tahle kombinace přestala uživatelům stačit (to je podobné s reálným životem). Obrazně řečeno, Ingrid začala docházet do manželské poradny a pátrala co má na sobě zlepšit.

A tak jsme ji vylepšili:

  • Dostali jsme do apky celý inovační proces od nápadu až po implementaci – protože vybrané nápady, museli uživatelé přidávat do jiného inovačního procesu.
  • Přidali možnost kvantifikovat dopad inovačních nápadů – nejčastější otázky při revizi cílů byla: “Kolik nám Ingrid vydělala?”
  • Zavedli pravidelnou zpětnou vazbu uživatelům, co se děje s nápady – největší zabiják motivace uživatelů se ukázala nízká informovanost o dalších krocích.
  • Vytvořili inovační template pro nové klienty, protože jsme zjistili, že inovační témata se ze 70% u různých firem shodují! A tak jsme se rozhodli vytvořit template (seznam témat, která mají firmy společný např. kde ušetřit, jak jednoduše zlepšit zákaznickou spokojenost, jaké vybrat vánoční dárky…), který umožní spustit inovační proces na 1 klik.

Z jednoduché Ingrid se tak stala sofistikovaná asistentka inovačních manažerů, která se stará o nápady od začátku až po implementaci, komunikuje s uživateli a dává managementu zpětnou vazbu ve formě jednoduchých KPIs jak inovační proces přispívá ke splnění cílů.

Ingrid 4.0, která dnes má 12 tisíc uživatelů po světě, posbírala více jak 10 tisíc nápadů a přinesla firmám přes 4 milióny EUR na implementovaných inovacích.

Zároveň jsem pochopil, že Ingrid je pořád jen hloupý nástroj a funguje nejlépe za následujících podmínek:

  • Inovační proces musí mít jasné cíle a pravidla prioritizace, co půjde do implementace.
  • Vlastník inovačního procesu musí mít kapacitu a budget na implementaci nápadů.
  • Inovační proces musí být pro uživatele zábavný a musí dostávat zpětnou vazbu, co se děje s jejich nápady.
  • Pokud dáte uživatelům jednoduchý a zábavný nástroj, používají ho i mimo pracovní dobu (nejvíce nápadů chodí do Ingrid po 18. hodině).
  • Méně dobrých nápadů je více.

Pro více informací navštivte web Ingrid: http://www.ingridapp.io

Leave a Reply