Jak otevřít dveře novým klientům?

Zpřístupněte aplikaci.

Zhruba před 3 lety jsme v rámci TOP APP Indexu ukázali klientům funkcionalitu, kterou označujeme “Open Feature”. Jedná se o skvělý akviziční nástroj, ke kterému lze přistoupit dvěma způsoby.

1. přístup:

Tím prvním je zpřístupnění některých nebo všech funkcí aplikace jejím neuživatelům (i neklientům společnosti). Ti si tak mohou jednoduše ověřit, jakou hodnotu jim aplikace může přidat. Hezkým příkladem je slovenská aplikace Peňaženka (Prima banka), do které mohou i neklienti Prima banky zapisovat své příjmy a výdaje po kategoriích. Až Vás přestane bavit neustále vše zapisovat, založíte si v Prima bance účet a banka to bude dělat automaticky za Vás.

To byl příklad zpřístupnění vybrané jedné funkce. Před pár dny Moneta oznámila, že svou aplikaci MONETA Smart Banka otevře celou i pro klienty jiných bank bez nutnosti si zakládat účet. Pomocí open banking si jednoduše připojíte účet v jiné bance a můžete se na něj podívat skrze Smart banku. Škoda jen, že takto napojený účet zatím nemůžete ovládat a většina ostatních funkcí je uzamčena, i když by je se daly dobře využívat i neklienty.

2.přístup:

Druhým přístupem k Open Feature je přidání funkce ne vždy zcela související s hlavní podnikatelskou činností. Skvělým příkladem je aplikace SmartBanking (ČSOB SK), jako jejich klient nemusíte hledat na zastávce tramvaje automat na lístky nebo utíkat před revizorem. V aplikaci si jednoduše koupíte lístek a pohodlně cestujete.

Podobný koncept již nějakou dobu používá také polský Santander, který skrze aplikaci nabízí široké portfolio doplňkových služeb. Podobně jako ČSOB SK, skrze aplikaci si jednoduše koupíte lístek na MHD, a ti majetnější můžou zaplatit i za parkování (v rámci celého Polska). Santander toho umí ještě daleko více. Pokud jste například nechtěně zapomněli pořídit drahé polovičce květinu k MDŽ, vše rychle napravíte. Z aplikace si jednoduše objednáte květinu, kterou si můžete dojet vyzvednout (a zaplatit parkovné), nebo jí objednáte taxi.  Santander se tak snaží ukázat, že bankovní aplikace nemusí být jednoúčelová, ale může pomoci při mnoha příležitostech a zachránit nejeden rodinný večer.

Všechny výše zmíněné příklady mají jedno společné, všechny jsou integrovány do hlavní aplikace každé z bank. Na trhu existuje ještě druhý přístup, kdy jsou tyto a podobné funkce nabídnuty zákazníkům skrze separátní aplikace, často označované za lifestylové. Na českém trhu se můžeme setkat se dvěma. První je Poketka od České spořitelny, která vyjma jednorázových platebních karet nabízí také uložiště věrnostních karet. Jednoduše nahrajete třeba Billa kartu, takže až příště přijde otázka “a bodíky sbíráte?”, budete připraveni.

Druhou takovouto aplikací je DoKapsy od ČSOB (CZ). Kromě možností nahrát věrnostní karty jako Poketka nabízí DoKapsy širší spektrum “open” funkcí. Skrze aplikaci můžete čerpat slevy, aktivovat cestovní režim nebo zaplatit za parkovné, takže pokud nevlastníte elektromobil, stahujte. V DoKapsy si dokonce můžete popovídat s Kate (chatbot), která Vám ráda pomůže pojistit domácí mazlíčky nebo poradí dobrý film. [Jaký film je podle bank nejlepší? (Souboj chatbotů)]

Lifestylové aplikace fungují skvěle pro testování novinek, které nezahltí hlavní aplikaci a zároveň je ověří inovátoři, tedy lidé, kteří se o inovace zajímají a nejrychleji se jim adaptují. S inovátory je ovšem spojena i hlavní nevýhoda lifestylových aplikací. Inovátorů je málo a běžný zákazník si další aplikaci banky jen tak nestáhne. Proto lifestylové aplikací mají malou penetraci, která se u zmíněných dvou pohybuje v řádech desítek tisíc stažení. Pro srovnání, George (hlavní aplikace České spořitelny) má přes milion stažení.

Shrnutí

Když to shrneme. Cíle Open Feature jsou dva. Prvním je získat kontakt na nového zákazníka, nechat ho si vyzkoušet aplikaci v reálných situacích a učinit z něj svého zákazníka. Tím druhým vytvořit nové příležitosti pro používání aplikace, a zvýšit tak frekvenci jejího používání.

Takže je jen otázkou času, kdy si v bankovní aplikaci zaplatím 5 korun za veřejné WC, a nebudu muset hledat mince pro paní v okénku.

Zmíněné koncepty jsou jen špičkou ledovce, jak lze využívat potenciál Open Feature naplno. Pokud chcete vědět, jak můžete i Vy pomocí Open Feature získat nové klienty, napište nám na vlorenc@byzkids.com.

Zdroj: ČSOB Smartbanking, DoKapsy od ČSOB, MONETA Smart Banka, Poketka, Santander mobile

Leave a Reply