Jakých novinek jste si možná nevšimli?

Automatické rozpočtování, účtenky přímo do bankovní aplikace nebo osobní kouč, který radí jak získat vysněné bydlení. To je jen stručný výčet toho, co se mezi bankovními aplikacemi stalo za první půlku tohoto roku. Pojďme se podívat na výběr Top inovací ze světa bankovních aplikací.

Automatické rozpočtování

První inovace na našem listu je od nizozemské banky Bunq. Od ledna mohou její zákazníci používat funkci automatického rozpočtování. Na základě historických výdajů aplikace rozpozná, kolik pravidelně platíte za nájem, energie, dopravu a další. Následně, když Vám dorazí výplata, peníze se automaticky roztřídí do těchto obálek a ve stanovený čas odešlou. Ve výsledku tak už nemusíte řešit, jestli máte dost na měsíční účty a zároveň víte, že disponibilní zůstatek je skutečně disponibilní, a můžete jej beze strachu použít.

Účtenky rovnou do aplikace

Možná už se Vám to někdy stalo, chcete vrátit zboží, ale účtenka nikde. Kdo má stále myslet na to si je všechny ukládat do krabice kdyby náhodou. Přesně tento problém řeší nová funkcionalita Barclays. Když zaplatíte za nákup jejich kartou, účtenka se Vám sama propíše k transakci a není třeba nikde skladovat papírové účtenky. Škoda jen, že zatím je tato služba dostupná jen pro nákupy u vybraných partnerů.

S podobným konceptem před nedávnem přišel český Albert, kde máte možnost nechat si poslat účtenku jen do aplikace. Představa, že by v budoucnu stačilo zaplatit v Albertu kartou a účtenka by se sama nahrála k transakci zní velmi lákavě. A kdyby se v budoucnu podařilo zjednodušit proces placení tak, že by nebylo třeba načítat čárový kód z Albert aplikace, ale obchodník by si sám našel registrovaného zákazníka, podle toho mu přiřadil slevy, kredity, body, apod. bylo by to ideální. Zatím asi bohužel z kategorie sci-fi.

Nebo máte odvahu to zkusit? Pojďme si zavolat a najít společně řešení, jak to zimplementovat!

Z velkého výdaje udělat pár malých

Čas od času přijde nečekaný a nemalý výdaj (lednice, matrace, iPhone), který dokáže dost zamávat se zůstatkem. Přesně na takovou situaci se zaměřila Zeta. Aplikace identifikuje větší transakce a sama nabídne jejich rozdělení do několika menších částek. Z jednoho velkého výdaje je tak pár menších. Navíc, když na účtu příští měsíc zbyde o něco víc než jste čekali, na pár kliků lze předčasně zaplatit jednu nebo všechny menší částky. Přesně tato funkce by se mohla hodit teď v létě, až někde utopím stávající telefon a přijde čas koupit novější.

Jak mít zboží hned a platit až pak

Koncept této inovace od Zilch je podobný předchozímu konceptu, jen nakupujete rovnou na úvěr. Zilch je nyní už jeden z mnoha BNPL (Buy now, pay later) poskytovatelů, kteří nyní rostou jako houby po dešti. Model je jednoduchý, přihlásíte se do Zilch aplikace a napojíte do ní svojí kartu. Přes app najdete eshop, kde chcete nakupovat, vyberete zboží, použijete Zilch kartu na platební bráně, a je to.

Právě jste koupili zboží a z Vašeho účtu odešla jen čtvrtina hodnoty zboží. Zbylé tři čtvrtiny se strhnout samy každé dva týdny. A aby toho nebylo málo, vzhledem k tomu že Zilch má peníze od eshopů, pro Vás je tato služba zcela zdarma. Tak proč platit hned všechno, když stačí po částech a zdarma.

Pojištění na míru a bez práce

Chytré telefony už jsou tak silnou součástí našich životů, že s nimi už děláme snad úplně všechno. A potom se není čemu divit, když sem tam nějaký spadne, utopí se, nebo ho třeba přejede auto. Řešení je v zásadě jednoduché, stačí svůj chytrý telefon pojistit, a ať se stane, co se stane, pojišťovna pomůže. Má to ale jedno velké ale, k pojištění bude potřeba vyplnit údaje o zařízení, kdy bylo pořízeno, za kolik, a výčet by mohl pokračovat.

Z tohoto důvodu se německá N26 rozhodla proces zjednodušit. Aplikace má informace o zařízení a na základě toho dokáže odhadnout jeho hodnotu a nabídne pojištění přímo pro konkrétní zařízení. Pro jeho aktivaci stačí pár kliků a žádné přepisování. N26 však chce jít ještě o krok dál, z transakční historie chce identifikovat nákupy elektroniky, a nabídnout tak podobně jednoduché sjednání pojištění i při koupi tabletu, nebo nových Apple Watch. Zní to sice jako dohled velkého bratra, ale v tomto kontextu je lepší označení bezpečný bratr.

Jak získat vysněné bydlení

Poslední dobou to vypadá, že pojem “vlastní bydlení” začíná být docela abstraktním, hlavně když jste z Prahy a nevíte kde jinde se dá bydlet. A právě v této oblasti roste důraz na dlouhodobé finanční poradenství a mít někoho, kdo dokáže  v budoucnosti zajistit pomoc s vlastním bydlením.

Právě tento problém řeší britský Nude. Jejich aplikace je v podstatě takovým koučem na bydlení. Při registraci si namodelujete své vysněné bydlení a aplikace Vám následně ukáže onu nemilou pravdu, a to cenu takové nemovitosti. Tady ovšem příběh nekončí, v rámci modelace si totiž můžete zvolit i časový horizont, ve kterém své bydlení chcete pořizovat. Následně dle těchto informací a současné finanční situaci dostanete doporučení, co dělat, aby se sen přiblížil realitě. Doporučení se týkají nejen spořících produktů, ale také tipů jak zvyšovat své credit score a kde se případně dají ušetřit nějaké peníze navíc.

To byl přehled vybraných inovací ze světa bankovních aplikací.

Také chcete implementovat inovace a určovat trendy? Pojďme si spolu nezávazně zavolat a ukázat si, jak se může i Vaše aplikace skokově posunout vpřed a přitáhnout nové zákazníky. Napište nám na info@byzkids.com.

Leave a Reply