Personalizovat nebo customizovat? (1/2)

Každý je unikátní a co je klíčové, každý čas od času potřebuje někoho, kdo mu to připomene. Právě mobil je ideálním nástrojem, který je u zákazníků k dispozici 24 hodin denně a muže jim to připomínat. Jsou dvě hlavní cesty, kterými lze takovýto pocit vyvolat. Customizace a personalizace. Nejdříve se pojďme podívat na rozdíl mezi těmito pojmy na jednoduchém příkladu.

Když přijdete do pizzerie, dáte si šunkovou a k tomu si přiobjednáte olivy a sýr. Právě jste si customizovali nabídku dle svých preferencí. Udělali jste tedy krok navíc a dostali přesně to, co chcete.

Nyní se pojďme podívat na druhy případ. Přijdete do pizzerie, obsluha se na vás podívá a zeptá se: “Šunková, olivy a extra sýr?” A vy jen přikývnete. V pizzerii už Vás znají natolik, že ví, co máte rádi a rovnou to připraví. O tom je personalizace.

Věřím, že zjednodušený příklad mi pomohl ukázat hlavní rozdíl mezi oběma pojmy, nyní se na oba pojďme podívat blíže.

Customizace

Customizace je tedy o přizpůsobování si produktu. Vyžaduje tedy od zákazníků jistou námahu, a odměnou za to jim je produkt na míru.

Co customizovat v aplikacích?

Ke customizaci se nejvíce hodí věci, které stačí jednou nastavit a následně se jen používají. V mobilu se nejvíce nabízí barevný vzhled aplikace, její ikona nebo nastavení logiky pro posílání push notifikací.

Personalizace

Personalizace je také o přizpůsobování, ovšem bez dodatečné námahy ze strany zákazníků. Důležitá je zmínka “bez dodatečné námahy”, personalizace stojí na práci s chováním zákazníků v aplikaci.

Co personalizovat v aplikacích?

Časté operace a nabídky. Když zákazník často v aplikaci kontroluje nějakou informaci, jistě bude potěšen když ji příště uvidí na úvodní obrazovce a ušetří pár kliků. Personalizace nabídek je silný nástroj, pokud se používá v plné míře. Na příkladu níže je hezky vidět, jak lze podobnou nabídku prezentovat vícero způsoby. Vpravo vidíte hromadnou nabídku, která jen upozorňuje na předschválený limit. Vpravo je příklad skutečně personalizované nabídky. Oslovuje jménem, vyčíslí přínos pro zákazníka a ujistí, že stačí jen pár kliků a vše je hotovo.

Obecná vs. personalizovaná nabídka

Shrnutí

  • Nechte zákazníky, aby si mohli customizovat aplikaci dle jejich požadavků
  • Sledujte jejich chování v aplikaci, usnadněte jim její používání a vyrazte jim dech s nabídkou šitou na míru

V tomto díle jsme prošli rozdíl mezi customizací a personalizací. V příštím se podíváme na konkrétní využití obou nástrojů v prostředí mobilních aplikaci.

#topappaward #customizace #personalizace #profitabilita #digital #engagement

Leave a Reply