Proč bohatí lidé nechtějí zemřít? aneb neprodávejte vaši ledvinu pod cenou!

Umřít nechtějí, protože ví, že cena jejich života je poměrně vysoká. Přišli na to nejspíše intutitivně, já vám (bohatým i chudým) dnes pomohu tento problém uchopit trochu exaktněji (ale ne zase moc).

V jednom z minulých příspěvků, jsem mezi nejdůležitější ceny v lidském životě zařadil cenu auta, bydlení a práce. Nicméně je tu ještě jedna cena, která je důležitější a to je CENA LIDSKÉHO ŽIVOTA. Tahle cena je pro KAŽDÉHO člověka poměrně důležitá a je opředena mnohými mýty.

Cílem tohoto textu je vyvrátit následující mýty:

 • Cena života je stejná pro všechny
 • Cena života může být jaká chce, ale vás to neovlivní
 • Cena života je nevyčíslitelná, nejde vše měřit pěnězi

Co je to cena života?

Cena je taková suma, kterou je někdo ochoten zaplatit. Tahle cena není jen jedna. Bude záviset na mnoha okolnostech mimo jiné na osobě prodávajícího i kupujícícho. Jinou cenu bude mít život někoho nedůležitého v rozvojové zemy (vzpomínáte na případ, kdy indický občan vyměnil ledvinu za kolo?) a jinou život uneseného dítěte někoho opravdu bohatého třeba v USA. Takových kombinací prodávajícího a nakupujícího je skutečně mnoho. Cena života tedy není stejná pro všechny.

Proč je třeba znát cenu života?

No po pravdě, znát ji nemusíte. Na druhou stranu, až dojde na lámání chleba, budete připraveni. I v této oblasti platí pravidlo, že VÝNOS musí být větší než NÁKLAD. Každý člověk, který se vědomě či něvědomě rozhoduje zda a kolik investovat  např. do svého zdraví, porovnává VÝNOS – co mi to přinese (zlepšení kvality života, prodloužení věku) a NÁKLAD – co mně to bude stát (kombinace času, peněz a úsilí). Na straně nákladů dokážeme být docela konkrétní a stranu výnosů počítáme tak nějak intutivně.

Trochu jiná situace panuje ve státních institucích. V zemích, kde jsou veřejné výdaje alokovány na základě poměru výnosů a nákladů, existují instituce, které počítají PRŮMĚRNOU hodnotu lidského života. No a když se rozhoduje, zda postavit přechod pro chodce, který zachrání 10 lidských životů, tak jako výnos poslouží průměrná hodnota lidského života vynásobená 10 a jako náklad pak investice do zřízení přechodu. Zní to jako sci-fi? Ne tak docela, skutečně to tak funguje. Ale rozhodně ne všude a ne vždycky. Např. i ve spojených státech existují minimálně dvě státní instituce (Environmental protection agency, Department of transportation), které počítají průměrnou hodnotu lidského života a každá došla k jinému výsledku! No a pro privátní instituce, které mají co do činění se zdravím/životem občanů, je znát průměrnou hodnotu lidského života nutnost. Průměrná cena života nás tedy ovlivňuje.

Jak to jde spočítat?

Velice zjednodušeně patří mezi nejčastější metody:

 • odvození od výše čistého příjmu
 • odvození od výše kompenzace za riziko

Čistý příjem

Hodnota života = hodnota spotřeby (čistého příjmu) + užitek z volného času

Hodnota života se zvyšuje s čistým příjmem, užitkem z volného času a délkou života. Hodnota života mladých a bohatých lidí má větší hodnotu, než starých a chudých. Má to logiku, nicméně svojí babičce to asi nevysvětlíte…

Kompenzace za riziko

Hodnota života = cena za snížení rizika úmrtí o 1% * 100

Dalším možným způsobem je zjistit, za jakou cenu si nechávají lidé kompenzovat zvýšené riziko úmrtí nebo naopak kolik jsou ochotni zaplatit za snížení rizika úmrtí.

Několik příkladů:

 • u rizikových zaměstnání jako je horník je přirážka za riziko započtená ve mzdě. Takže stačí porovnat mzdu a pravděpodonost úmrtí u rizikového a nerizikového zaměstnání a dostanete se na cenu života
 • Některá očkování snižují riziko úmrtí, když víte o kolik a znáte cenu očkování opět můžete spočítat na kolik si ceníte vlastního života

Cena života se tedy dá spočítat a je měřitelná penězi.

Kolik je průměrná hodnota života v ČR?

Pro USA jsem našel průměrné hodnoty pohybující se mezi 1-10 mil. USD. Pro ČR se hodnoty pohybují mezi 10-40 mil. Kč. Já jsem se dostal výpočten na hodnoty kolem 30 mil. Kč.

Jaká je hodnota vašeho života?

Mám pro vás dvě metody. Jednoduchou – pokud jste se nechali očkovat proti klíšťové encefalytidě, tak eliminujete riziko trvalých následků 0.0035% a zaplatíte za to 2.000 Kč, tzn. že si ceníte vašeho života zhruba na 60 mil. Kč. Přesnou – nechte se únest a čekejte kolik, za vás příbuzní zaplatí.

Co si s toho všeho odnést?

Nedávejte ledvinu za kolo, chtějte alespoň bavoráka! Pokud se vám dnes nechce umřít, tak jste pravděpodobně bohatí.

3 thoughts on “Proč bohatí lidé nechtějí zemřít? aneb neprodávejte vaši ledvinu pod cenou!

 1. Zajímavé, ale toto umožňuje spíše spočítat nějaké horní a dolní meze. Pokud se nechám zaměstnat v dolech, pak si svého roku života vážím nanejvýše tolik, kolik činí kompenzace za ztracený rok. Naopak, v případě očkování si lidé života váží třeba i více, ale zaplatí jen část z té ceny, protože jim to trh nabízí. (Zaplatili by i více, pokud by to bylo nutné.)

  A je tu navíc mnoho zjednodušujících předpokladů. Kromě předpokladu racionálního chování jde třeba o předpokladu lineární ceny. Řekněme, že bych mohl získat dost slušnou částku za ztrátu pěti let života a řekněme, že bych to přijal. Ale nebude se mi chtít vzít třeba desetinásobek za ztrátu padesáti let.

  Ale vlastně i tak je to zajímavý článek – mám představu, jak se to tak počítá.

  Ještě jedna věc: řekněme, že někdo po mě bude požadovat výkupné ve výši dvou milionů za život jednoho člena rodiny. Já tuto částku ale nebudu mít. Znamená to, že ten život má pro mě menší hodnotu? Přemýšlet ve. stylu ‘pokud bych na to měl’ nemá moc smysl, protože, na druhou stranu, vlastnictví nějaké částky obvykle znamená, že jsem ochoten dát více peněz.

  • Pri vykupnem je to nasledovne. Jste chudy a nemate penize, pak REALNA cena zivota uneseneho je skutecne NIZKA. Nema cenu se bavit kolik je kdo ochoten dat, ale kolik REALNE zaplati. Je to cynicke ale pravdive…
   Diky za podnetne komentare!

Leave a Reply