Každý si rád hraje a kdo tvrdí opak, tak si hraje sám doma, když ho ostatní nevidí…

Čtěte dále, pouze pokud jste o prázdninách chytli alespoň jednoho pokémona nebo vážně uvažujete o využití gamification ve vašem byznysu. Byl to docela success, protože aplikace Pokemon GO během prvního týdne provozu na americkém trhu dokázala vydělat přes 14 mil. dolarů, měla větší počet aktivních uživatelů než sociální síť Twitter a průměrná doba jednoho uživatele v aplikaci byla téměř 1 hodina denně.

V čem tedy tkví úspěch této hry?

Každá dobrá hra – Counter strike, Carccassone, Flaška apod. je postavena na herních principech, které ji dělají úspěšnou. Tady jsou 4 hlavní, které pomohly, těm malejm japonskejm zvířátkům:

  • Achievement představuje základní cíl, který budou všichni hráči sledovat. V případě Pokémon GO se jedná o nasbírání všech Pokémonů, nebo dosažení nejvyššího možného levelu.
  • Exploring zastřešuje krátkodobé milníky, které hráče udržují ve hře. Například to, že hráč chce chytit pokémona, kterého ještě nemá.
  • Competition staví hráče proti sobě a vytváří vzájemnou rivalitu. Hráči mezi sebou bojují o nadvládu nad jednotlivými lokalitami.
  • Cooperation umožňuje hrát hru ve spolupráci s dalšími hráči. Hráči rozděleni do 3 týmů, ve kterých spolupracují v soubojích s ostatními týmy.

Multi vs single player

Zobecníme-li tyto prvky, můžeme je využít v prostředí, které není čistě jen o hraní. Posouváme se tedy do nové dimenze – gamification. Gamification je přeměna byznysu v zábavu. Lze ji postavit využitím herních prvků v neherním prostředí. Jejím cílem je motivace zákazníka k určitému chování,  v případě bankovnictví se může jednat např. o zvýšení počtu plateb kartou. Výhodou gamification oproti ostatním nástrojům, jako jsou třeba věrnostní programy, je to, že zákazníkům primárně nejde o odměnu, ale o zábavný proces hry. To vyvolává zvýšení zákaznické spokojenosti a snížení nákladů na poskytované odměny.

Dá se udělat dobrá gamification i v bankovnictví?

Příkladem gamification v bankovnictví může být ruská banka Tinkoff, která vytvořila hru na základě těchto 4 základních principů. Banka vytvořila 7 úkolů, které byly různě spojeny s platbou kartou (nákup v hodnotě přesně 2015 rublů, koupit si sportovní vybavení, apod.). Každý úkol byl vždy těžší než ten předchozí. Na splnění všech úkolů měli klienti 1 měsíc. Za každý splněný úkol, dostal klient banky speciální body, které pak mohl využít v rámci věrnostního programu. Všichni, kdo splnili všech 7 úkolů, si mezi sebe rozdělili 1 milion rublů. Hry se zúčastnilo 15 000 klientů banky, ze kterých hru dokončilo 444. Hra byla natolik úspěšná, že ji letos banka opakuje.

WIB slide

I v této hře lze identifikovat nám již známé 4 základní principy hry:

  • Achievement – dokončit všechny nastavené úkoly a mít možnost ucházet se o část výhry,
  • Exploring – 7 dílčích úkolů, které museli účastníci splnit, je udržuje ve hře,
  • Competition – na sociálních sítích se pravidelně zveřejňovaly průběžné výsledky ve formě leaderboardu,
  • Cooperation – jednotlivé úkoly bylo možné plnit společně s přáteli.

Pokémon GO je jasnou ukázkou toho, že hry dokáží zvýšit zapojení svých uživatelů bez nutnosti je jakkoli odměňovat. Hrají hru primárně proto, že je to baví. Ve hrách existují základní principy, které lze použít v libovolném odvětví pro vytvoření gamification.

Postavit gamification nemusí být vůbec nákladné. Z vlastní zkušenosti vím, že se vyplatí postavit sérii jednoduchých malých her, které k implementaci nepotřebují nákladný vývoj mobilních aplikací. Namísto toho využívají platformy 3. stran, např. Facebook. Zároveň je však potřeba pro naplnění každého z principů využít konkrétní herní prvky, které se liší u každého z principů. Sledováním best practice na světovém trhu v oblasti gamification jsme dokázali identifikovat přes 50 těchto prvků, na kterých lze celou gamification postavit.

Jo jo

Leave a Reply