MAX index aneb proč je důležité, aby byly nejdůležitější kroky v apce jednoduché?

V předchozím článku jsme ukázali, jak si vedou české aplikace v oblasti akvizice. Dnes se zaměříme na usage, tedy schopnost zajistit aktivitu klientů v aplikaci. Základním předpokladem pro aktivní využívání nových nástrojů je jejich přidaná hodnota pro uživatele a jednoduchost jejich použití. Za předpokladu, že apky přináší hodnotu, ovlivňuje využívání především jejich jednoduchost.

Jak si vedou banky v ČR:

Průměr trhu v této oblasti je 38 % ze 100 % možných. Nejlepšího hodnocení v usage, stejně jako i v akvizici, dosahuje aplikace od Monety s 57 %.

picture1

Příklad TOP akvizičního řešení v ČR:

Kritérium č. 10 – je počet kroků pro kontrolu zůstatku na běžném účtu. Jedná se o nejčastější interakci v aplikaci, a proto by přístup k zůstatku měl být co nejjednodušší. U mnoha bankovních apek je pro přihlášení nutné zadávat 4 až 6místné heslo. S aplikací od Monety však klient může zkontrolovat zůstatek pouze 2 kroky díky jednoduchému přihlášení přes otisk prstu. Stačí kliknout na ikonku apky a následně přiložit prst k čtečce otisku – zůstatek je vidět hned na úvodní stránce apky. Některé světové banky ještě více zjednodušují interakci klienta a zobrazují zůstatek přímo na widgetu, bez nutnosti přihlášení do apky. Zůstatek může být zobrazen celými čísly, procenty nebo i zajímavými grafickými prvky.

picture2

Příklad špatného řešení v ČR:

Kritérium č. 15 – jednoduchost převodu peněz kamarádům. Pro odeslání platby v apce klient většinou musí vyplňovat spoustu informací (předčíslí, čísla účtu, kódy banky apod.). Platební brány obsahují i další technické údaje, jako je variabilní symbol, konstantní symbol, specifický symbol a další. I v případě, že klient již někdy posílal peníze svému známému a má uložené jeho platební údaje jako šablonu, převod peněz stejně zůstává příliš komplikovaný. Best practice ve světě je jednoduchý převod peněz pouze na 5 kroků s nutností pouze 2 údajů. Stačí vybrat adresáta ze seznamu kontaktů, zadat částku pro převod a potvrdit platbu 1 krokem.

picture3

One thought on “MAX index aneb proč je důležité, aby byly nejdůležitější kroky v apce jednoduché?

  1. Možno je to pohodlné, ale nechcel by som widget, ktorý by zobrazoval môj stav účtu. Príliš citlivá informácia na to, aby mi stále svietila na obrazovke. A niekedy možno aj príliš frustrujúca… 🙂

Leave a Reply