Jak udělat bankovní apku populárnější než WhatsApp?

Češi nabídli světu technologii výroby nanovlákna a tím to prozatím skončilo. V digitální éře tápou. Například si neví rady se základními funkcemi, jako je rychlý převod peněz.

Bankovní převody v ČR jsou složité a pomalé. Aby Honza poslal peníze svému kamarádovi, musí zaťukat na obrazovku mobilu v průměru dvanáctkrát. Kamarád následně nedostane peníze hned, ale musí na ně počkat 1 až 3 dny. Podíváme-li se do zahraničí, např. Dánska, zjistíme, že typicky zákazník Lucas udělá převod pouze ve 3 krocích a jeho kamarád obdrží peníze okamžitě.

Jak je to možné? Na vině jsou bankovní systémy – v ČR peníze opustí banku, musí projít clearingovým centrem ČNB a až poté jsou připsány na účet příjemce. V Indii, USA, Rusku, Španělsku a již zmíněném Dánsku lze poslat peníze hned a jen v několika krocích.

O jaké alternativě mluvíme? Podívejme se na aplikaci, kterou má ve svém mobilu téměř každý Dán. MobilePay od DanskeBank je samostatná apka, která má jediný primární účel – převody a placení. Umožňuje poslat peníze kamarádovi nebo provést platbu v obchodě ve 3 jednoduchých krocích.

Untitled picture.png

MobilePay ovládá trh s peer-to-peer platbami, rozvijí platby v kamenných obchodech, na internetu i v jiných mobilních aplikacích. O tom, jak je aplikace úspěšná, můžeme soudit z těchto jednoduchých statistik:

  • 3. nejpoužívanější aplikace v Dánsku
  • 9 z 10 smartphonů v Dánsku má MobilePay
  • 98 z 98 místních státních institucí má smlouvu s MobilePay.

K technickému zajištění rychlosti plateb využívá MobilePay systém převodů peněz z karty na kartu. V ČR takový systém zatím není legislativou umožněn v plném rozsahu. Klíčové je slovo “zatím”. Doba se rychle mění, na evropský trh přicházejí noví poskytovatelé platebních služeb a legislativa se upravuje ve prospěch spotřebitelů. Banka nebo fintech společnost, která jako první nabídne zákazníkům rychlý a jednoduchý převod peněz, může ovládnout tuzemský trh s platbami a zopakovat úspěch MobilePay od DanskeBank.

Leave a Reply