3 nejdůležitější podmínky pro vytvoření inovační kultury ve firmě – ověřeno v 7 zemích!

Dva roky nazpátek jsme v Byzkids společně s TopMonks začali spolupracovat s mezinárodní společností Shell na projektu za účelem podpory jejich inovační kultury v 7 zemích CEE. Na trhu v té době nebylo vhodné řešení a proto jsme vytvořili vlastní – Ingrid app – idea management solution. Výsledek? V 7 zemích využívá Ingrid aktivně více jak 900 uživatelů, kteří každý rok přinesou přes 2000 nápadů pro definované strategické i provozní oblasti. Více jak 10 “Big” inovací bylo již implementováno. Více jak 30 “Quick” inovací si zaměstnanci sami začali implementovat bez podpory centrály.  Tohle je teprve jen začátek úspěšné dráhy Ingrid – na další rok máme v plánu další ambiciózní cíle nejenom ve společnosti Shell, ale i v jiných mezinárodních firmách.

Snímka obrazovky 2018-09-06 o 12.16.21.png

Cesta k prvním úspěchům nebyla vždycky jednoduchá, ale naučili jsem se následující:

  • Jeden obrázek je lepší než 1000 slov. Nechte zaměstnance fotit, nahrávat, kreslit co chtějí změnit, pro ostatní ja pak jednodušší pochopit podstatu oproti psanému textu.
  • Jednoduchá apka je lepší než sofistikované PC řešení. Mobil mají zaměstnanci vždy po ruce a využívají pro inovace i svůj volný čas.
  • Humor a gamifikace jsou hlavním motivátorem pro používání nového řešení. Ve chvíli kdy jsme nechali uživatele soutěžit mezi sebou a sdílet svoje humorné zážitky, narostla nám aktivita o 60%.

image005.jpg    První reakce uživatelů Shellu na Ingrid na konferenci KrakoWE GO 2018.

Dají se úspěchy ze Shell replikovat v dalších firmách?

Dobrá zpráva je, že dají. Nicméně jsme si ověřili, že jsou nutné následující podmínky:

  • Je potřeba předem vědět co se bude s nápady z Ingrid dělat. To ale vůbec neznamená, že je třeba implementovat každý nápad. Stačí předem definovat, že do inovačního procesu půjde jeden nejlepší nápad za rok. V opačném případě uživatelé přestanou mít o inovační proces zájem.
  • Dát uživatelům Ingrid možnost dělat malá zlepšení bez schválení centrály. V tu chvíli začne fungovat start up kultura. Uživatelé se inspirují v Ingrid a rovnou aplikují nápady, jak lépe uspokojit zákazníka nebo si zpříjemnit pracovní prostředí.
  • Najít ve firmě motivovaného vlastníka inovací. Ten pomáhá propagovat proces interně a drží ochrannou ruku nad celým procesem.

Tahle vidí Ingird v Shell 🙂

Pokud jsou výše zmíněné podmínky splněné, tak je možné během jednoho týdne získat a zprioritizovat inovační nápady na strategický problém, který je v dané době pro management nejpalčivější. Takto funguje i zkušební pilot Ingrid, při kterém novým klientům garantujeme, že za rekordně krátký čas dostaneme dostatek řešení pro jakýkoliv problém.

 

Leave a Reply