Jak postavit ceník – Byzkids na VŠE

Tento měsíc jsme zavítali rovnou dvakrát do prostor Vysoké školy ekonomické v Praze. Studentům prvního ročníku magisterského studia přednášel David Šimek na téma – Jak postavit ceník. Po přednášce, jak by takový ceník měl vypadat, dostali studenti za úkol přetvořit již existující ceníky. Skupiny si rozdělily ceníky společností T-Mobile, Dropbox, Avast a Spotify a měly týden na zpracování. Karolína Vopičková společně s Václavem Stříteským prezentace následně ohodnotili a dali studentům zpětnou vazbu. Všichni studenti odvedli dobrou práci, ale pro tento článek jsme vybrali výsledek skupiny, která se nám zdála nejlepší. Porovnejte sami.

Současný ceník společnosti T-Mobile.

U běžně nabízených tarifů zákazník sleduje kolik má dat, minut a SMS a na jak dlouho se společnosti zavazuje. Následně tyto varianty porovnává. Méně textu a klasické checkboxy (✓) by zákazníkovi pomohly v orientaci, není nutné stále dokola opakovat slovo data/minuty a SMSky/měsíční paušál v každém sloupci.

Zároveň je hned ze začátku zákazník seznámen s nejnižší cenou, pak se ostatní varianty mohou zdát zbytečné či drahé, proto doporučujeme začínat od nejdražší varianty k té nejlevnější. Nejdražší nabídka umístěná na první pozici slouží jako cenová kotva.

Z psychologického hlediska hraje číslo 9 na konci čísla poměrně velkou roli, proč tedy nevsadit na klasické baťovské ceny – 529, 629 a 829 Kč? Dle výzkumu MIT a Chicagské univerzity zákazníci dokonce upřednostnili variantu obsahující 9 před levnější variantou.

Zákazníci také často dají na referenci nebo ocenění. I tyto drobné změny mohou pomoci zákazníka přesvědčit, že právě váš produkt je pro něj ten pravý.

Skupina studentek po přednášce vzala ceník T-Mobile do svých rukou a přetvořila ho dle našich doporučení.

Nám osobně přijde tento ceník atraktivnější, a co vám?

Co byste si z toho mohli odnést?

  • V jednoduchosti je krása
  • Baťovské ceny fungují
  • Zákazník dá na reference a ocenění
  • Nejdražší nabídka ukázaná jako první slouží jako cenová kotva
  • Komunikujte benefity a hodnotu balíčku před cenou
  • Zvýrazněte variantu, kterou chcete prodávat

Leave a Reply