4 nástroje, které vytvoří zákaznickou zkušenost v aplikaci na míru úplně každému (2/2)

V minulém článku (Personalizovat nebo customizovat) jsme se zaměřili na rozdíly mezi customizací a personalizací. Tento díl je o 4 nástrojích, kterými lze vytvořit lepší zákaznickou zkušenost využitím obou přístupů.

Byzkids doporučují tyto 4 nástroje pro personalizaci a customizaci využívat. Zlepšíte tak zákaznickou zkušenost v mobilní aplikaci na míru úplně každému.

Na grafu níže jsou tyto 4 nástroje zobrazeny na dvouosém grafu. Na vodorovné ose jsou 2 varianty, personalizace a customizace, kterým se věnoval předchozí článek. Na svislé ose je nová dimenze, a to v aplikaci a mimo ni. V aplikaci znamená, že daný obsah se zobrazuje přímo v aplikaci, po jejím otevření. Sekce mimo aplikaci naopak využívá proaktivní komunikace, kterou představují hlavně push notifikace. Customizaci i personalizace tedy lze využít jak přímo v aplikaci, tak také mimo ni.

Zdroj: Byzkids

Pojďme se blíže podívat na detaily těchto nástrojů, nejprve na oblast customizace:

Volitelné touchpointy (customizace mimo aplikaci)

Klient si zde sám volí, jaké notifikace chce od aplikace dostávat. Nejčastějšími příklady mohou být zprávy o pohybech na účtech, čerpání nebo zapnutí další služby, nebo i zpráva ze sociálních sítí. Vhodným doplňkem customizace notifikací možnost vypnout jejich doručování v určité denní časy, ideálně třeba v průběhu spánku.

Vzhled aplikace (customizace v aplikaci)

Zde si klient může nastavit, jak chce, aby jeho aplikace vypadala. Od nastavení světlého či tmavého režimu, přes jazyk aplikace až po seřazení produktů na homepage. Velmi podceňovanou oblastí jsou tzv. avatary, tedy profilové obrázky. Ty lze vhodně využít ať již při přihlašování do aplikace, tak pro snadnější identifikaci přátel či kontaktů právě dle avatarů.

Nyní se pojďme podívat na pravou část grafu, tedy personalizaci:

Personalizované notifikace (personalizace mimo aplikaci)

U tohoto nástroje klient dostává notifikace na základě spouštěčů, které již definuje tvůrce aplikace. Vhodným příkladem mohou být nabídky spojené s lokací mobilního zařízení, a to jak tou GPS, tak třeba měřením rychlých změn polohy díky akcelerometru. Pokud například telefon spadne na zem, akcelerometr to pozná a může se zeptat, zdali není potřeba vyměnit display, nebo pro příště sjednat pojištění. Universálním příkladem tohoto nástroje jsou speciální notifikace pro klienty spojené například s jejich narozeninami, nebo přáním veselých Vánoc.

Cílený obsah (personalizace v aplikaci)

Zde se jedná o zobrazování relevantního obsahu přímo v aplikaci. Klienti tak mohou například při přihlášení být osloveni v závislosti na denní době, od dobrého rána po dobrý večer. Vzhledem k nastavení produktové nabídky se právě u tohoto nástroje nejvíce hodí zobrazování nabídek, které by klient mohl chtít. Může se jednat o doplněk k minulému nákupu, zboží co zakoupili ostatní uživatelé, nebo jen upozornění na novou funkcionalitu aplikace, kterou klient ještě nepoužil.

Příkladů customizace i personalizace aplikací existuje daleko více, zde je jen stručný výčet představitelů jednotlivých kategorií. Věřím, že Vám to alespoň trochu pomohlo se více zorientovat v této oblasti, tak snad v blízké době dostanu od aplikací v mobilu pořádně personalizované notifikace.

Zaujalo Vás téma personalizace a customizace? Chcete zlepšit svou mobilní aplikaci? Napište nám na vlorenc@byzkids.com a probereme to.

#byzkids #topappaward #customizace #personalizace #profitabilita #digital #engagement

Leave a Reply