Kolik notifikací zákazníkům posílat každý týden?

Prodejní jednu, informační dvě a emergency všechny.

Toto jsou 3 obecné kategorie push notifikací, na které se blíže podíváme.

Cílem prodejních notifikací je přimět zákazníka k nějaké akci, nejčastěji k nákupu. S těmito notifikacemi šetřete. Když pošlete jednu dvě týdně, zákazník to ještě překousne. Když víc, notifikace vypne a přišli jste o nejefektivnější nástroj mobilního marketingu.

Cílem těch informačních je dát o sobě vědět, poslat třeba nějakou zajímavou novinku spojenou s portfoliem či aplikací. U těchto notifikací je nejdůležitější zvážit přínos informační zprávy pro klienta. Pokud tam je, můžete poslat. Pokud je pro daného klienta přínos malý, zvolte raději jiný kanál, třeba email.

Poslední kategorií jsou emergency zprávy, tedy notifikace spojené s důležitými událostmi na zákaznickém účtu. Může jít o termín doručení zásilky, odstávkách systémů, nebo v bankovnictví cokokoliv spojené s pohybem peněz na účtu. Nad těmito notifikacemi vůbec nepřemýšlejte a rovnou posílejte. Jsou to právě ty, co šetří čas, peníze nebo starosti.

Teď už víte, jaké jsou základní typy notifikací a jak často je posílat. Pojďme se nyní podívat na 3 nejčastější chyby spojené s posíláním push notifikací na konkrétních příkladech.

Na českém a slovenském trhu je stále dost firem, které s notifikacemi nepracují efektivně, níže uvádím ke každé chybě vždy jeden náhodně vybraný příklad z posledních měsíců.

Příklad 1. Přehlcení – ČSOB Filip – Poznej svět peněz

První chybou je přehlcení, zkrátka pošlete víc notifikací, než je pro klienta únosné a riskujete, že si notifikace vypne. Níže je příklad, které jsme na české trhu zaznamenali. Filip (aplikace pro vzdělávání dětí ve finanční gramotnosti) pošle každý den uživatelům 3 notifikace. Navíc všechny 3 notifikace během dne říkají to stejné, jen trochu jinak. To je opravdu zbytečné, uživateli to hodnotu nepřináší. Vzhledem k tomu, že se jedná o mobilní aplikaci pro děti, byl bych v tomto případě s posíláním notifikací opatrnější.

Push notifikace – ČSOB Filip – Poznej svět peněz

Příklad 2. Časový nesoulad – KFC CZ

Druhou chybou je časový nesoulad push notifikace s nastalou událostí. Na příkladu KFC je vidět, že promují snídani do 10:30, ale notifikace přišla v 10:23. Takže máte 7 minut na to najít KFC a vychutnat si Qurrito s vejcem, slaninou a sýrem čedar.

Push notifikace- KFC CZ

Příklad 3. Nerelevantní obsah – MOL GO

Třetí chybou je je nerelevantní obsah notifikace vzhledem k operaci, kterou klient provedl nebo nesrozumitelností samotné notifikace. Na příkladu MOL musím ocenit jednoduchost notifikace, ale nevím, jestli je Klobása XXL nově v nabídce, mám si ji koupit nebo na mě v aplikaci čeká slevový poukaz.

Push notifikace – MOL GO

Když to shrnu, zvažte jaký typ notifikace posíláte, a podle toho volte jejich frekvenci. Přemýšlejte nad tím, kdy notifikaci poslat a co má být jejím obsahem.

Chcete využívat potenciálu notifikací tak, aby nenaštvaly klienty, ale zároveň je vedly k požadovanému chování a plnění cílů pro Vaší mobilní aplikaci?

Napište nám a zarezervujte si bezplatnou konzultaci s naším digitálním expertem.

One thought on “Kolik notifikací zákazníkům posílat každý týden?

Leave a Reply